Dublan Jozef

 

 Kaktusy ma zaujali už ak o malého školáka na prvom stupni ZDŠ. Boli sme v rámci vyučovania na exkurzii v záhradníctve a okrem iného tam mali aj skupinku kaktusov. Prvýkrát som si mohol naživo pozrieť vtedy pre mňa veľmi zvláštne rastliny. Po vyučovaní smerovala moja cesta, spolu s kamarátom, späť do záhradníctva. Získal som niekoľko odnoží a vtedy to začalo. S niekoľkými prestávkami to trvá dodnes. Začiatky boli ťažké, nebol v dosahu odborník ani literatúra. Rastlinky som pestoval na dvore (voľná kultúra), zimoval som ich na parapete obývačky, aj keď boli v dome miesta s lepšími podmienkami na zimovanie, to som však vtedy zhodnotiť nevedel.

     Po štúdiách a nadobudnutí vlastného bývania v paneláku som sa k pestovaniu kaktusov opäť vrátil, ale len do kapacity parapetov v jednotlivých izbách. Navštevoval som každoročne výstavu KK Spišská Nová Ves a moja zbieročka sa postupne rozrastala. Reálne predpoklady na serióznu prácu sa začali črtať až po dostavbe rodinného domu v r. 1995. V časti preskleného podkrovia bolo odrazu priestoru dosť. Začali výsevy a priestory sa s pribúdajúcim časom zapĺňali pichľavou krásou.

     V r.2004 na trhu v Spišskej Novej Vsi som natrafil na chlapíka predávajúceho kaktusy a ten ma nasmeroval na odborníka v predmetnej oblasti Milana Štraucha, ktorému vďačím za moje ďalšie napredovanie. Stal som sa členom obnoveného KK Spišská Nová Ves.

     Dnes mám k dispozícii cca 25 m² krytej pestovateľskej plochy a zopár m² voľnej kultúry.

     V zbierke mám zástupcov cca 70 rodov zo severnej aj južnej časti amerického kontinentu. Venujem sa generatívnemu rozmnožovaniu, môžem ponúknuť prebytky.

 

Kontakt: jdublan53@gmail.com